BADANIA PRZESIEWOWE – RYZYKO DYSLEKSJI
Szkoły Podstawowe z terenu działania poradni zainteresowane przeprowadzeniem badań przesiewowych pod kątem ryzyka wystąpienia specyficznych trudności w czytaniu, pisaniu i uczeniu się matematyki w klasach I – III oraz gotowości szkolnej dzieci 6-letnich. Zapraszamy do współpracy w obecnym roku szkolnym. Zgłoszenia na piśmie prosimy kierować drogą elektroniczną lub listownie.
W związku ze zmianami dotyczącymi diagnozowania dzieci i młodzieży pracownicy poradni opracowali szkoleniową radę pedagogiczną dotyczącą nowego modelu diagnozy. Zapraszamy szkoły i przedszkola z możliwości skorzystania ze tej formy szkolenia.
W roku szkolnym 2017/2018 przeprowadzone zostały przez pracowników poradni badania przesiewowe pod kątem ryzyka wystąpienia specyficznych trudności w czytaniu, pisaniu i uczeniu się matematyki w klasach I – III oraz gotowości szkolnej dzieci 6-letnich. Badaniem zostały objęte dzieci ze szkół podstawowych w Zagajach i Szylenach.
Celem badań było rozpoznanie symptomów ryzyka dysleksji wśród wymienionej grupy beneficjentów. Wczesne zdiagnozowanie potencjalnych problemów, zanim zaczną one mieć istotny negatywny wpływ na osiągane wyniki w nauce, daje dzieciom możliwość uzyskania specjalistycznej pomocy w jak najszybszym czasie, uniknięcia kłopotów z nauką czytania, pisania i liczenia, bądź zminimalizowania tychże trudności. Wczesne wsparcie psychologiczno – pedagogiczne daje szansę na to, by w/w trudności nie wpływały na obniżenie samooceny i motywacji do pracy.
Głównym wskaźnikiem badań przesiewowych była opracowana przez pracowników poradni ankieta dotycząca oceny funkcjonowania dziecka w poszczególnych obszarach najbardziej istotnych w procesie nauki czytania, pisania i liczenia. Ankieta była wypełniana przez nauczyciela-wychowawcę na podstawie prowadzonych obserwacji pedagogicznych. U uczniów, którzy osiągnęli najniższe wyniki w badaniu ankietowym, dokonano analizy dodatkowych wskaźników: wywiad od nauczyciela, analiza prac dziecka, analiza zeszytów, rozmowa z rodzicami, wdrożone dotychczas formy pomocy psych.- ped., analiza opinii PPP (w przypadku wcześniej diagnozowanych dzieci) pod kątem stopnia realizacji wydanych zaleceń, okresu wdrożonej pomocy psych.- ped. Dokonano oceny efektywności wdrożonej pomocy. Odbyły się konsultacje z nauczycielami i rodzicami, zostały zaproponowane nowe formy wsparcia. Dopiero na tej podstawie wyłoniono dzieci, u których należy dokonać pogłębionej diagnozy w poradni.
Przeprowadzone badania przesiewowe wpisują się w nowy model diagnozy, który zakłada przeniesienie działań diagnostycznych jak najbliżej ucznia, do jego naturalnego środowiska. Rozpoznanie (obserwacja), dokonana przez nauczyciela, będzie podstawą do zaplanowania działań pomocowych na terenie przedszkola, szkoły lub placówki. W późniejszym etapie, w razie potrzeby, wyniki rozpoznania posłużą do dokonania pełnej diagnozy funkcjonalnej, z uwzględnieniem diagnozy specjalistycznej, w poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Opracowane ankiety są do pobrania poniżej. Mogą posłużyć nauczycielom jako narzędzie ewaluacji, mogą być również wykorzystane w ramach prowadzonej obserwacji pedagogicznej.