JAKI WYBRAĆ PROFIL W LO?
Jaki wybrać profil w LO?
„Talent do przedmiotu jest w ogromnej części zasługą poświęconego mu czasu. Drugim składnikiem jest skupienie i zaangażowanie.” ~ D. Chwiejczak
Kilka uwag dla tych którzy zastanawiają się nad wyborem przedmiotów rozszerzonych w LO.
Wybierając LO nie wybieramy zawodu. Pomimo tego warto określić swoje zainteresowania i predyspozycje zawodowe (wybór tzw. „profilu” decyduje o tym jakie przedmioty realizowane są w rozszerzeniu). Określając jakich przedmiotów będziemy się uczyli w rozszerzeniu – zwiększamy lub zmniejszamy swoje szanse na dostanie się na określone kierunki studiów w przyszłości. Myśląc ogólnie o studiach technicznych lepiej wybierać rozszerzenia z przedmiotów ścisłych. Jeśli myślisz o „jakichś studiach przyrodniczych” – postaw na biologię. Chcąc studiować w przyszłości np. geodezję skup się bardziej na matematyce i fizyce, chcąc studiować nawigację lepiej uczyć się z pewnością matematyki, języka obcego czy fizyki niż np. biologii. Myśląc zaś o ekonomi lepiej swój czas zainwestować w naukę matematyki czy języka obcego niż w naukę historii. Myśląc o farmacji sensowniej rozszerzyć chemię niż np. geografię itd. itp. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem profilu LO zajrzyj do mojego artykułu (napisałem go kilka lat temu z myślą o absolwentach gimnazjum – ale wciąż jeszcze jest dość aktualny). Możesz go znaleźć np. tu: http://www.doradca.up.gov.pl/pliki/Przedmioty%20szkolne%20a%20kierunki%20studi%C3%B3w.pdf albo „wyklikać” wpisując tytuł w google: „Przedmioty szkolne a kierunki studiów”.
Poniżej podaję kilka przedmiotów jakie często w LO są rozszerzane i przykładowe kierunki studiów na jakich taki „przedmiot się przydaje”. Np. chcąc w przyszłości studiować na kierunku leśnictwo warto wybrać w LO klasę z rozszerzoną biologią nie tylko ze względu na rekrutację (przy przyjmowaniu na ten kierunek często przedmiot ten jest kluczowy). To czego nauczysz się z biologii będzie też istotne już w trakcie studiów – kiedy zdobywa się wiedzę w zakresie np.: rozumienia procesów, zjawisk występujących w środowisku przyrodniczym; zarządzania gospodarstwem leśnym zgodnie z zasadami ochrony środowiska i prawami przyrody; funkcji lasu… itd.
Wybierając klasę z rozszerzoną biologią możesz w przyszłości studiować: medycynę, biologię, biotechnologię, ochronę środowiska, psychologię, pedagogikę, farmację, pielęgniarstwo, fizjoterapię, chemię, genetykę i biologię eksperymentalną, mikrobiologię, biotechnologię, przyrodę, dietetykę, wychowanie fizyczne, rolnictwo, zdrowie publiczne, ogrodnictwo, inżynierię środowiskową, inżynierię biomedyczną, telekomunikację, oceanografię, geologię, zarządzanie środowiskiem przyrodniczym, bioinformatykę i biologię systemów, automatykę i robotykę, elektronikę, logopedię, filozofię, informację naukową i bibliotekoznawstwo, komunikację wizerunkową, stosunki międzynarodowe, europeistykę, muzykologię, gospodarkę przestrzenną, fotonikę, mechanikę i budowę maszyn, energetykę, fizykę techniczną, lotnictwo i kosmonautykę, technologię chemiczną.
Chemia
Chemia umożliwi Ci studiowanie na: chemii, biologii, biotechnologii, genetyce i biologii eksperymentalnej, analityce medycznej, medycynie, dietetyce, farmacji, zdrowiu publicznym, położnictwie, pielęgniarstwie, pedagogice, pracy socjalnej, kierunku lekarsko-dentystycznym, higienie dentystycznej, mikrobiologii, technologii chemicznej, ochronie środowiska, inżynierii środowiskowej, inżynierii materiałowej, psychologii, filozofii, astronomii, etnologii i antropologii kulturowej, kognitywistyce, fizyce, energetyce i chemii jądrowej, rolnictwie, zootechnice oraz europeistyce.
Geografia
Geografia będzie się mogła przełożyć w przyszłości na takie kierunki studiów jak: geologia, geografia, gospodarka przestrzenna, archeologia, turystyka i rekreacja, przyroda, ekonomia, prawo, psychologia, etnologia i antropologia kulturowa, architektura krajobrazu, polityka społeczna, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, pedagogika, politologia, socjologia, filozofia, europeistyka, logopedia, finanse i rachunkowość, finanse i bankowość, informatyka, administracja, stosunki międzynarodowe, muzykologia, zarządzanie zasobami ludzkimi, logistyka, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, kulturoznawstwo, bezpieczeństwo wewnętrzne, komunikacja wizerunkowa lub marketing.
Język polski
Język polski może być dobrym wyborem dla takich kierunków jak np.: filologia polska, kulturoznawstwo, informacja naukowa i bibliotekoznawstwo, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, logopedia, kultura i praktyka tekstu: twórcze pisanie i edytorstwo, publikowanie cyfrowe i sieciowe, dziedzictwo kultury materialnej – ochrona, promocja, gospodarowanie, studia filologiczno-kulturoznawcze, pedagogika, psychologia, praca socjalna, bezpieczeństwo narodowe, lingwistyka stosowana, orientalistyka, filologia angielska, iberystyka, filologia czeska, filologia francuska, filologia włoska, europeistyka, politologia, filozofia, socjologia, etnologia i antropologia kulturowa.
Matematyka
Wybór profilu z rozszerzoną matematyką ułatwi studiowanie na: matematyce, informatyce, bioinformatyce i biologii systemów, ekonomii, finansach, inwestycjach i rachunkowości, astronomii, fizyce, medycynie, administracji, bezpieczeństwie narodowym, energetyce, elektrotechnice, elektronice, telekomunikacji, budownictwie, gospodarce przestrzennej, zarządzaniu i inżynierii produkcji, transporcie, technologii chemicznej, lotnictwie i kosmonautyce, mechanice i budowie maszyn, inżynierii środowiskowej, papiernictwie i poligrafii, mechatronice, architekturze, inżynierii biomedycznej, inżynierii środowiskowej, biotechnologii, energetyce i chemii jądrowej, chemii, ochronie środowiska, biologii, geologii, biotechnologii, etnografii i antropologii kulturowej, filozofii, a także socjologii itd.
Fizyka
Rozszerzona fizyka może być w przyszłości przepustką na takie studia, jak: fizyka, biologia, informatyka i ekonometria, górnictwo i geologia, medycyna, lotnictwo i kosmonautyka, mechatronika oraz zarządzanie i inżyniera produkcji itd.Historia
Inwestycja w rozszerzoną historię przydać się może na: politologię, stosunki międzynarodowe, psychologię lub filologię polską itd.
Sir Winston Churchill, rzekł był niegdyś: „Mądry uczy się stale, głupi wcale.” Nawet jeśli wybierzesz rozszerzenie nie do końca trafne – lepiej uczyć się stale niż wcale! Jednak przemyślany wybór przedmiotów szkolnych w LO nie tylko sprawi, iż będziesz uczył / uczyła się stale…. ale też …. nauka będzie jeszcze zbliżała Cię do interesujących kierunków studiów J
Roman Michalski