INFORMACJA O SPOTKANIU SIECI DORADCÓW/INSTYTUCJI POWIATU BRANIEWSKIEGO
W dniu 15.03.2018 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy odbyło się spotkanie szkoleniowe sieci doradców powiatu braniewskiego.
Temat spotkania „Projektowane zmiany w szkolnym doradztwie zawodowym”.
Cele jaki postawili sobie organizatorzy były następujące:
- Przekazanie informacji dotyczących projektowanych zmian w prawie oświatowym i w organizacji doradztwa zawodowego w szkołach.
- Przekazanie uczestnikom spotkania materiałów szkoleniowych pomocnych w organizacji doradztwa zawodowego w szkołach.
- Omówienie praktycznych sposobów wdrażania nowych rozwiązań z obszaru doradztwa w szkołach. Dyskusja nad propozycjami MEN w formie debaty.
- Przedstawienie członkom braniewskiej sieci doradców / instytucji propozycji kierunku działań i możliwości rozwoju w ramach projektu „Warmia i Mazury Doradztwem Zawodowym Stoi” (projekt UE).
- Przedstawienie zasobów wspomagających organizację edukacyjnego doradztwa zawodowego.
- Omówienie spraw bieżących, organizacyjnych. Zaplanowanie pracy na rok następny.
Spotkanie przygotowali i prowadzili:
- Roman Michalski – doradca zawodowy PP – P, powiatowy koordynator szkolnego doradztwa zawodowego, doradca konsultant w projekcie „Warmia i Mazury Doradztwem Stoi”).
- Dorota Michalkiewicz – doradca zawodowy PUP, ekspert ORE która pracowała w projekcie „Efektywne doradztwo edukacyjno-zawodowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych”
W trakcie spotkania omówiono zarówno obowiązujące prawo oświatowe, regulujące organizację doradztwa zawodowego, jak również i projektowane przez MEN zmiany w tym zakresie.
Prowadzący przypomnieli uczestnikom m.in. zapisy, zw. z doradztwem zawodowym, zawarte w obowiązujących aktach prawnych. Omówiono też przepisy dotyczące programów nauczania, w kontekście „zajęć z doradztwa”, realizowanych w tym roku szkolnym w klasach VII i niektórych klasach I branżowych szkół I stopnia (niektórych – bowiem w tym typie szkoły przewidziano 10 godzin w całym cyklu kształcenia).
Roman Michalski przedstawił członkom braniewskiej sieci doradców możliwości rozwoju sieci przez podejmowania określonych działań w ramach projektu „Warmia i Mazury Doradztwem Zawodowym Stoi” (projekt finansowany z funduszy UE). Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu realizuje w województwie warmińsko-mazurskim projekt w ramach konkursu RPWM.02.04.01-IZ.00-28-008/16 pn. „Warmia i Mazury doradztwem zawodowym stoi”. Okres realizacji projektu: 02 października 2017 r. – 31 marca 2022 r. Wartość ogółem projektu to 5 226 685,86 zł. W ramach projektu są realizowane m.in. następujące zadania:
- uzyskiwanie kwalifikacji zawodowych doradcy (nauczyciele szkół zawodowych) – bezpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli pracujących w szkołach zawodowych,
- podnoszenie kompetencji zawodowych doradców edukacyjno-zawodowych poprzez warsztaty, konferencje, wykłady otwarte, konkursy itp. inicjatywy,
- tworzenie Szkolnych Punktów Informacji i Kariery- SPInKa,
- zewnętrzne wsparcie szkół prowadzących kształcenie zawodowe.
Celem projektu jest przygotowanie i realizacja wysokiej jakości usług poradnictwa edukacyjno–zawodowego szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz wsparcia tychże szkół w zakresie doradztwa zawodowego na poziomie lokalnym.
Biorąc pod uwagę wyżej przedstawione zadania i cele, bezpośrednimi beneficjentami omawianego projektu są nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych (pośrednio uczniowie tych szkół). Jednakże przyjęta formuła projektu stwarza szansę na wykorzystanie inicjatyw w jego ramach także i dla nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i szkół podstawowych (np. przez udział nauczycieli tego typu szkół w spotkaniach szkoleniowych, konferencjach itd.). Uczestnicy zgodnie przyznali, iż ten kierunek myślenia jest prawidłowy i wszystkie działania podejmowane przez instytucje lokalne, w różnych (także projektowych) formach, powinny służyć integracji doradców / koordynatorów szkolnego doradztwa zawodowego w naszym powiecie ze wszystkich poziomów szkół.
Pomysł ten „wpisuje się” niejako w tzw. dobre praktyki odnotowywane w naszym województwie. Z inicjatyw tego typu wymienić można dwie:
- Warmińsko – Mazurski Pakt na Rzecz Rozwoju Poradnictwa Zawodowego
Podpisany w 2007 r. przez 57 instytucji i organizacji zajmujących się problematyką poradnictwa zawodowego. Obecnie w skład paktu wchodzą 82 instytucje z obszaru Warmii i Mazur.
Obszary współpracy:
- poradnictwo zawodowe i informacja zawodowa,
- szkolenia i rozwój zawodowy,
- diagnostyka psychologiczna,
- promocja usług związanych z poradnictwem zawodowym.
Niedawno Pakt zmienił nieco formułę działania i nazwę, przybyło też zrzeszonych instytucji. Na uwagę zasługuje fakt, że inicjatywa ta trwa i rozwija się w województwie warmińsko – mazurskim od ponad 10 lat.
2)Wojewódzki i powiatowi koordynatorzy doradztwa zawodowego w województwie Warmińsko-Mazurskim. Powołani przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty.
Nieodpłatnie wykonują zadania, m.in.:
- koordynowanie wojewódzką i powiatowymi sieciami doradztwa zawodowego,
- realizacja szkoleń rozwijających warsztat pracy doradców zawodowych (……).
- wspieranie realizacji zadań w szkołach i placówkach w ramach OTK,
- wsparcie szkół i placówek w realizacji doradztwa zawodowego,
Pani D. Michalkiewicz (która pracowała w projekcie „Efektywne doradztwo edukacyjno-zawodowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych”) przedstawiła rekomendacje, opracowane przez zespół ekspertów, dotyczące zmian w organizacji szkolnego doradztwa zawodowego. Przybliżyła uczestnikom spotkania możliwości wsparcia szkół naszego powiatu przez Powiatowy Urząd Pracy.
Osoby biorące udział w spotkaniu otrzymali od prowadzących materiały szkoleniowe. Pani D. Michalkiewicz przekazała m.in. „Barometr zawodów 2018” i inne – zw. z rynkiem pracy.
Roman Michalski udostępnił uczestnikom spotkania płyty CD na których zapisano około 350 scenariuszy do zestawu programów doradztwa zawodowego – dla wszystkich poziomów kształcenia (scenariusze: zajęć z uczniami – do realizacji w trakcie zajęć z zakresu doradztwa zawodowego, zajęć z wychowawcą, zajęć edukacyjnych np. WOS, podstaw przedsiębiorczości itd., zajęć dodatkowych; spotkań z rodzicami; spotkań rady pedagogicznej; innych działań doradczych). Przekazane materiały zawierały także wzorcowe rozwiązania organizacyjne funkcjonowania wewnątrzszkolnych systemów doradztwa zawodowego (WSDZ) dla wszystkich typów szkół.
Roman Michalski
{galeria}galeria/zdjecia_2018/siec_doradcow{/galeria}