- 18 lutego 2021
„MAGIA INTERNETU” – część pierwsza
W naszej codziennej pracy w PPP, podczas rozmów z rodzicami, dziećmi, nauczycielami, wychowawcami coraz częściej mamy do czynienia z problemem: nadmiernym oraz mało bezpiecznym korzystaniem przez dzieci z Internetu i urządzeń elektronicznych. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną komputer i internet stanowi nieodzowną część życia zarówno osób dorosłych jak i dzieci i młodzieży. Część rodziców nie zdaje sobie jednak sprawy z niebezpieczeństw, na jakie narażone są ich dzieci „w sieci”, część z nich nie wie, co zrobić w sytuacji, gdy podejrzewa u swego dziecka problem.
Przekazy medialne prezentują często sprzeczne informacje – raz internet przedstawiany jest jako wspaniałe osiągnięcie cywilizacyjne dające młodym nieograniczone możliwości, innym razem widzimy obraz wirtualnej przestrzeni pełnej najgorszych zagrożeń: pedofilii, przemocy, samobójstw itp. Nic dziwnego, że niejeden rodzic czuje się zagubiony, nie wie co ma robić i w rezultacie nie robi nic. Dodatkowo spotykamy się często ze stwierdzeniem, że współczesne dzieci lepiej „znają się na internecie” niż ich rodzice i to właściwie one powinny rodziców uczyć.
W rzeczywistości nie jest tak, że dzieci tylko dzięki temu, że spędzają w sieci dużo czasu, umieją rozpoznać niebezpieczeństwa i wiedzą jak zachować się w każdej zagrażającej sytuacji. Współcześnie internet jest głównie medium umożliwiającym kontakty międzyludzkie. W aktualnej sytuacji epidemii jest bardzo często jedynym sposobem, aby uczniowie realizowali obowiązek szkolny oraz utrzymywali relacje rówieśnicze. Siła rzeczy spędzają więcej czasu korzystając z internetu nie zawsze wiedząc dbać o swoje bezpieczeństwo. Dlatego też dorośli nie powinni w żadnym wypadku wycofywać się i pozostawiać dzieci i młodzież w internecie samym sobie, ale muszą mądrze towarzyszyć im w poznawaniu wirtualnego świata.
Na początek warto usystematyzować wiedzę związaną z zagrożeniami online. Dzieci mogą zetknąć się :
- z niewłaściwymi lub szkodliwymi treściami,
- z niebezpiecznymi osobami,
- z niebezpiecznymi działaniami jakie mogą sami podejmować, a które mogą mieć dla nich przykre konsekwencje (CYBERPRZEMOC)