POBAWMY SIĘ RAZ JESZCZE RAZ
Czas odpoczynku już za nami. To dobry moment na rozruszanie się przed rozpoczynającymi się zajęciami dydaktycznymi. Taki trening rozgrzewkowy – chwila na skoncentrowanie się i poburzenie umysłu do pracy. Oto kilka zabaw, które nie wymagają żadnych akcesoriów. Wystarczy nam wygodne miejsce do siedzenia i dobry humor. Zabawy te doskonale sprawdzą się z domowym zaciszu, ale również podczas dłuższych podróży np. samochodem (w czasie kiedy będzie to już możliwe.
- Utwórz słowo – wypowiadamy słowo, zadaniem kolejnego gracza jest wymyślenie następnego rozpoczynającego się na ostatnią głoskę naszego słowa (np. guzik – kalafior – rower – rak itp.). Zadaniem alternatywnym np. dla przedszkolaków mających trudność z wyodrębnieniem wygłosu (ostatniej głoski) może być wyszukiwanie jak największej ilości słów rozpoczynających się na wybraną/wylosowaną głoskę.
- Skup się i zapamiętaj !!! – pierwszy z graczy wymyśla sobie pewną sekwencję słów (tematyka i schemat ich doboru jest dowolny; w naszym przypadku to słowa rozpoczynające się na głoskę k np. KOMIN, KACZKA, KANAPA, KRZESŁO, KROWA, KOT. Autor zestawu słów powtarza je kilkukrotnie np. 3 razy. Kolejna osoba musi powtórzyć tę sekwencję w tej samej kolejności, jeśli to uczyni zdobywa punkt. Utrudniając sobie zadanie możemy w kolejnych rundach dodawać o jedno słowo więcej.
- Zróbmy jak najdłuższy łańcuszek – w tym wypadku to nie biżuteria lecz łańcuszek słownyJ. Przed rozpoczęciem zabawy ustalmy tematykę np. zwierzęta. Pierwszy z graczy wypowiada słowo z ustalonej kategorii np. żyrafa. Zadaniem kolejnego gracza jest powtórzenie wypowiedzianego słowa oraz dodanie swojego np. żyrafa – słoń. Kolejna osoba powtarza wszystkie słowa dodając na końcu swoje: żyrafa – słoń – krowa itd. I tak do momentu pomyłki. Osoba, która popełni błąd odpada.
- Zgaduj, zgadula – tym razem pobawimy się w detektywów, którzy za pomaca 10 pytań muszą dociec prawdy czyli odgadnąć o jakim przedmiocie/zwierzęciu/osobie myśli inny gracz. Ważnym jest aby ograniczyć zakres przez wybranie tematyki. Aby dowiedzieć się o czym myśli autor zagadki formułujemy pytania, na które może paść odpowiedź tak lub nie. Ważnym jest aby słuchać i zapamiętywać jakie pytania padły co da nam szansę na wygraną.
- Detektyw raz jeszcze – ta zabawa doskonale pobudza myślenie abstrakcyjne, ale przede wszystkim daje możliwość poznania zdarzeń z życia dzieci i rodziców, o których wcześniej nie słyszeliśmy. Polega na tym, iż pierwszy z graczy np. rodzic opowiada dwie historyjki. Jedna z nich jest prawdziwa, a druga zmyślona. Jeszcze ciekawsze jest to co dziecko samo opowie!
Może wyglądać to tak: Kiedy byłem w Twoim wieku to…; Pewnego dnia gdy szedłem do pracy zobaczyłem… ; Wczoraj za oknem widziałam…
Miłej zabawy