INFORMACJE O ZAWODACH SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO NASZEGO REGIONU
INFORMACJE O ZAWODACH SZKOLNICTWA ZAWODOWEGO NASZEGO REGIONU
2. Musisz pamiętać, że wybór dalszego kierunku kształcenia / zawodu będzie miał realny wpływ na Twoje życie. Warto abyś wybrał / wybrała zgodnie z tym co Cię interesuje, jakie masz predyspozycje, talenty, umiejętności. Dlatego warto szukać informacji które będą podstawą Twojej decyzji.
3. Informacji o zawodach można szukać na wiele sposobów, ale pod uwagę warto wziąć te, które są przydatne. Dobrze np. wiedzieć do jakiej pracy zaprowadzi Cię konkretny wybór – tzn. co będziesz robił /a, gdzie będziesz pracował / a, jakie są plusy i minusy konkretnego zawodu. Ważne jest również to, co można zrobić aby zwiększyć swoje szanse na bycie wybitnym specjalistą w jakieś dziedzinie itp. Warto poznać także wymogi zawodu tzn. predyspozycje (czyli jakie zdolności, umiejętności oraz cechy, przydają się do dobrego wykonywania pracy). Istotne są też przeciwwskazania zdrowotne – czyli zaburzenia w stanie zdrowia i rozwoju które mogą (ale nie muszą !) ograniczyć, utrudnić a nawet uniemożliwić naukę konkretnego zawodu.
4. Jeśli masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia to porozmawiaj z lekarzem lub doradcą zawodowym. Możesz też zajrzeć do mojego artykułu „Aspekt zdrowotny wyboru zawodu”. Znajdziesz go tu: http://pppbraniewo.edu.pl/images/Artykuly/ASPEKT-ZDROWOTNY-WYBORU-ZAWODU.pdf . Podobnie jeśli sądzisz, że nie masz wystarczająco dużo predyspozycji wymaganych w danym zawodzie. Poprzez swoją pracę niektóre z nich możesz rozwinąć i ukształtować. Wybierając jakiś zawód nie musisz na ogół mieć idealnego stanu zdrowia ani pełnego zestawu podanych predyspozycji (choć oczywiście są takie zawody które mają określone, dość wysokie, wymogi w jakimś konkretnym zakresie).
5. Poszukiwanie informacji o zawodach jest bardzo ważnym krokiem w procesie podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowej. Ryzykowne jest wybieranie zawodu bez rzetelnej, aktualnej i wyczerpującej informacji o zawodach. W Polsce, w różnych typach szkół obecnie, można kształcić się w ponad 200 zawodach (branżowe szkoły, technika i szkoły policealne). „W realu”, to znaczy na rynku pracy, jest ich ponad 2000. Nie musisz szukać informacji o wszystkich zawodach. Zacznij od takich „które masz na wyciągniecie ręki” – to znaczy w Twoich okolicach.
6. Po ukończonej VIII klasie naukę zawodu możesz rozpocząć w klasach pierwszych branżowych szkół I stopnia (nauka trwa tu 3 lata) i w klasach I pięcioletniego technikum. Potem są inne jeszcze możliwości rozwoju zawodowego, uzupełnienia kwalifikacji, poziomu wykształcenia a nawet zmiany zawodu. Najlepiej porozmawiać o tym z doradcą zawodowym w poradni psychologiczno – pedagogicznej lub szkole.
7. Informacje podane poniżej są bardzo ogólne – zależało mi na tym aby zostały one przedstawione w przejrzysty sposób. Jeśli zainteresuje Cię jakiś zawód warto to trochę bardziej zgłębić. Możliwości masz wiele. Ważne informacje znajdziesz w poradni psychologiczno-pedagogicznej (szukaj tu doradcy zawodowego), uzyskasz je od rodziny, kolegów, znajomych, z internetu i innych środków multimedialnych, bezpośrednio w szkołach uczących w zawodach itd.
8. Po ukończonej klasie VIII możesz rozpocząć naukę w jednej z następujących typów szkół:
- liceum ogólnokształcącym,
- technikum,
- branżowej szkole I stopnia,
- szkole specjalnej przysposabiającą do pracy (szkoła – dla osób niepełnosprawnych).
Nauka trwa trzy lata. W tym typie szkoły realizowane będzie kształcenie w zakresie jednej kwalifikacji. Po ukończeniu branżowej szkoły I stopnia i zdaniu egzaminu z jednej kwalifikacji uzyskasz dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe (będziesz więc wykwalifikowanym kucharzem, stolarzem, fryzjerem itd.), a także otrzymasz wykształcenie zasadnicze branżowe. Możesz zatem podjąć pracę ale też możliwe jest dalsze kształcenie (w szkole branżowej II stopnia, w szkołach dla dorosłych, na kwalifikacyjnych kursach zawodowych itp.).9. Poniżej zamieściłem istotne informacje o zawodach naszego rejonu czyli zawodach w jakich kształcić się możesz w branżowych szkołach I stopnia i technikach (takich które masz w pobliżu). Treści te będę okresowo aktualizował, uzupełniał (np. o nowe zawody itp.). Mam nadzieję, że informacje jakie zebrałem pomogą Ci wybrać zawód, którego nauka stanie się dla źródłem satysfakcji zarówno w latach szkolnych, jak i w dorosłym życiu.