Na podstawie art. 14 ust. 1 i 2 oraz art.59 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (tj. Dz. U. z 2020r. poz. 1062) w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Braniewie powołany został Zespół do spraw dostępności.Roman Michalski – Koordynator do spraw dostępnościJustyna Bendryn-Nagórko – członek zespołuEwa Chłosta -członek zespołuDo zadań Koordynatora do spraw dostępności należy:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Strona internetowa.
Strona internetowa jest zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Każdy ma prawo:
Żądanie musi zawierać:
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę do organu nadzorującego pocztą lub drogą elektroniczną na adres:
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Braniewie funkcjonuje w budynku przy ul. T. Kościuszki 105a, w którym korzysta z części pomieszczeń na parterze oraz II piętrze. Obiekt jest własnością Miasta Braniewo (zarządzany przez Administrację Budynków Komunalnych), od którego ww. pomieszczenia są dzierżawione przez Starostwo Powiatowe w Braniewie. Na ścianie frontowej budynku umiejscowiona jest tablica informacyjna.
Przed budynkiem nie ma miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Najbliższy parking z miejscami postojowymi dla osób niepełnosprawnych znajduje się przy budynku Urzędu Miasta Braniewa oddalonego od PP – P o około 50 metrów
Wejście główne znajduje się w poziomie chodnika od ulicy Kościuszki. Strefa wejściowa budynku jest wyraźna. Posada odpowiednią szerokość (minimum musi być 90) Drzwi otwierane do wewnątrz utrudniają wydostanie z budynku osobom na wózkach inwalidzkich. Wejście do obiektu może wymagać od niektórych osób znacznego wysiłku. Szczególnie osoby poruszające się na wózku z racji niżej położonego punktu ciężkości muszą wkładać więcej siły w czynność otwierania drzwi – brak jest siłowników wspomagających ich otwieranie.
Budynek wielokondygnacyjny, nie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, Lokal PP – P znajduje się na dwóch kondygnacjach (wyższym parterze i II piętrze).
Schody nie są dostosowane dla osób niepełnosprawnych, brak stosownego oznaczenia krawędzi, nie ma możliwości dostania się osób poruszających się na wózkach inwalidzkich na wyższe kondygnacje. Brak podnośników, platform schodowych, transporterów schodowych, wind i innych urządzeń do transportu pionowego.
Nie ma możliwość zapewnienia asysty przez pracowników przy wejściu do budynku.
Szerokość korytarzy, wielkość pomieszczeń nie zapewnia dogodnych warunków komunikacyjnych osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.
Brak posadzek antypoślizgowych.
WC dla klientów znajduje się na parterze ale nie jest dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.
W siedzibie poradni nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W kontakcie z naszą poradnią osoby posługujące się językiem migowym chcące umówić się na spotkanie z pracownikiem poradni, proszone są o przesłanie swojego zgłoszenia na adres poczty elektronicznej: sekretariat@pppbraniewo.edu.pl. Zgłoszenie powinno zawierać informacje o preferowanej metodzie komunikacji (PJM, SJM, SKOGN) oraz krótki opis sprawy, której spotkanie będzie dotyczyło. Powyższe zgłoszenie należy przesłać na minimum 5 dni roboczych przed planowaną wizytą w Poradni. W przypadku braku możliwości realizacji świadczenia przekazana zostanie informacja o niemożliwości załatwienia sprawy w terminie wskazanym, z wyznaczeniem możliwego terminu realizacji świadczenia lub wskazaniem na inną formę jego realizacji. Skorzystanie z usługi tłumacza PJM, SJM, SKOGN jest bezpłatne dla osoby będącej osobą niepełnosprawną w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2018 poz. 511).