MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Święto obchodzone corocznie 3 grudnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r.
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Braniewie realizuje szereg działań na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Jednym z najistotniejszych zadań w tym obszarze jest orzekanie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na określoną niepełnosprawność. W 2003r. zostaliśmy (jedni z pierwszych w województwie) wskazani przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty jako poradnia posiadająca uprawnienia do tzw. orzecznictwa rozszerzonego.
Dzięki kwalifikacjom kadry pedagogicznej oraz wyposażeniu w odpowiednie narzędzia diagnostyczne mogliśmy wydawać orzeczenia dla dzieci i młodzieży słabowidzącej i niewidzącej, słabosłyszącej i niesłyszącej, z autyzmem i zespołem Aspergera a także z niepełnosprawnością ruchową. Zespoły Orzekające działające w naszej poradni wydają również opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka – od momentu wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole. To stworzyło pole dodatkowej współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Braniewie, który od 2017r. pełni funkcję wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego Powiatu Braniewskiego realizującego rządowy program „Za życiem”.
W roku szkolnym 2017/2018 Zespoły Orzekające powoływane przez dyrektora poradni wydały aż 74 orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Jest to dokument, na podstawie którego przedszkola i szkoły uznają dziecko lub ucznia za osobę niepełnosprawną.