INFORMACJA O DZIAŁANIU SIECI DORADCÓW 2017/2018
4 października 2017 r. w Gimnazjum nr 1 w Braniewie odbyło się spotkanie szkolnych koordynatorów doradztwa zawodowego, dyrektorów i pedagogów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, jak również przedstawicieli instytucji świadczących usługi poradnictwa zawodowego oraz aktywizacji edukacyjno-zawodowej młodzieży z terenu powiatu braniewskiego.
Temat: „Nowe wyzwania szkolnego doradztwa zawodowego – czyli jak rozwijać kompetencje i talenty naszych uczniów …”.
Celami spotkania było m.in.:
1. Omówienie obecnie obowiązujących przepisów prawa oświatowego w zakresie organizacji doradztwa zawodowego w szkołach.
2. Przedstawienie zamierzeń MEN w zakresie tworzenia ram efektywnego funkcjonowania doradztwa edukacyjno – zawodowego w systemie oświaty.
2. Przedstawienie zamierzeń MEN w zakresie tworzenia ram efektywnego funkcjonowania doradztwa edukacyjno – zawodowego w systemie oświaty.
W czasie spotkania omówiono problemy szkół w zakresie organizacji i realizacji doradztwa zawodowego. R. Michalski (powiatowy koordynator szkolnego doradztwa zawodowego) przedstawił analizę obecnie obowiązujących przepisów prawa oświatowego zw. z organizacją doradztwa zawodowego w szkołach. Dyskutowano również nad kierunkami pracy i zamierzeniami MEN w tym zakresie. Wytyczono kierunki pracy Sieci doradców / koordynatorów szkolnego doradztwa w roku szkolnym 2017/18. Ustalono, że w bieżącym roku szkolnym odbędzie się przynajmniej jeszcze jedno spotkanie.
R. Michalski przedstawił źródła informacji i zasobów (scenariusze zajęć, programy itp.) z zakresu doradztwa zawodowego. Przeprowadził również ankietę która pozwoliła określić zapotrzebowanie na wsparcie doradcy PPP dla członków sieci / szkół w zakresie organizacji doradztwa zawodowego. W trakcie spotkania uaktualniono również dane członków sieci (adresy, telefony, pełnione funkcje w szkołach i instytucjach itd.).
Pani I. Obłąk (doradca zawodowy MCK OHP promowała wśród uczestników spotkania działalność jednostek Ochotniczych Hufców Pracy funkcjonujących na lokalnym rynku. Zajmują się one wspieranie młodzieży w odkrywaniu swojej drogi życiowej, pod względem edukacyjnym oraz zawodowym. Przedstawiła także usługi OHP świadczone na rzecz młodzieży, zarówno uczącej się, jak i bezrobotnej, poszukującej zatrudnienia.
Pani D. Michalkiewicz (doradca zawodowy PUP w Braniewie, ekspert ORE) przedstawiła informację dotycząca realizowanego przez ORE projektu „Efektywne doradztwo edukacyjno – zawodowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych”. Celem wymienionego projektu jest opracowanie standardów realizacji doradztwa edukacyjno – zawodowego (uwzględniających potrzeby uczniów na różnych poziomach edukacyjnych i poszczególnych typach szkół i placówek). W projekcie przygotowuje się wzorcowe rozwiązania organizacyjne w zakresie funkcjonowania wewnątrzszkolnych systemów doradztwa, z uwzględnieniem współpracy wszystkich osób mających wpływ na efektywność doradztwa w szkole. Prowadzi się też prace zw. z określeniem rekomendowanej tematyki zajęć edukacyjnych, proponowanych narzędzi i metod pracy, oczekiwanych efektów usług doradczych itd.
Organizatorzy i prowadzący spotkanie:
- Roman Michalski – doradca zawodowy, powiatowy koordynator szkolnego doradztwa zawodowego, doradca PP – P w Braniewie
- Dorota Michalkiewicz – doradca zawodowy PUP w Braniewie, ekspert ORE
- Iwona Obłąk – doradca zawodowy, MCK OHP w Braniewie
Członkowie sieci doradców kontaktują się drogą e – mailową. W ten sposób powiatowy koordynator szkolnego doradztwa zawodowego powiatu braniewskiego przesyła informacje o imprezach (targi pracy, konferencje, spotkania, giełdy szkół itp.) a także materiały przydatne uczestnikom sieci (w tym roku szkolnym powiatowy koordynator przesłał m.in. dwa programy doradztwa w szkołach podstawowych, dwa programy doradztwa w szkołach pondgimnazjalnych, prezentację multimedialną wykorzystaną w spotkaniu sieci itd.
Opracował: Roman Michalski